Чи можна зареєструвати колір як торговельну марку?
Якщо коротко – так, але це дуже складно. Детальніше поговоримо далі.
На днях завершився спір угорської авіакомпанії “Wizz Air Hungarі Zrt.” з Українським національним офісом інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ), в якому було викладено цікаву позицію Верховного Суду.
Трохи про обставини справи: у 2018 році угорська компанія подає до УКРНОІВІ заявку №m201810403 (посилання активне), якою просить надати правовий захист рожевому кольору, а саме: pink: pantone 233; с12 m100 у0 k0; r198 g0 b126; hex #c6007е; ral 4010.
Від УКРНОІВІ приходить відмова у реєстрації через те, що колір не набув розрізняльної здатності, а у 2021 році компанія звертається до суду з вимогою реєстрації кольору як торговельної марки. Перша інстанція задовольняє позовні вимоги, проте в апеляції рішення скасовується.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 20.08.2024 у справі № 910/13105/21 було прийнято рішення, яким касаційну скаргу авіакомпанії було залишено без задоволення у повному обсязі, тобто вимогу про реєстрацію Верховний Суд не задовольнив
Щодо аргументів авіакомпанії: позивач вважав, що за понад 12 років перебування на ринку авіаперевезень України, колір набув розрізняльної здатності, особливо, враховуючи те, що інші авіакомпанії, представлені на ринку України, такий колір не використовують.
Натомість УКРНОІВІ стверджує, що надані авіакомпанією матеріали не доводять набуття рожевим кольором як таким розрізняльної здатності відносно авіаперевізника під час надання послуг 39 класу МКТП "повітряне пасажирське перевезення; послуги авіакомпаній з перевезення” та сприймається споживачами лише у сукупності кольорів (разом з білим та фіолетовим), а іноді – зі знаком "Wizz".
Верховний Суд виклав наступну позицію: коли на реєстрацію знаку подається колір, обов’язковою умовою для відповідно реєстрації торговельної марки є з’ясування питання, чи набуло позначення у вигляді кольору розрізняльної здатності при застосуванні до заявлених товарів або послуг.
Водночас визначальним критерієм оцінки є тест на виконання заявленим кольором основної функції знаку, а саме – чи дозволяє колір, заявлений на реєстрацію як знак, споживачу без будь-якої ймовірності змішування вирізняти з-поміж інших товарів або послуг одного виробника від товарів або послуг іншого виробника. Як зазначається, споживачі мають однозначно сприймати безпосередньо такий колір (без додаткових графічних і словесних елементів) саме як знак для конкретних товарів або послуг, у зв`язку з чим для реєстрації кольору в якості знаку потрібні переконливі докази набутої розрізняльної здатності виключно кольору для заявлених товарів або послуг.
Верховний суд акцентує увагу на тому, що розрізняльна здатність, набута шляхом використання, допускається лише за виняткових умов, зокрема коли кількість заявлених товарів та послуг є дуже обмеженою, а відповідний ринок дуже конкретний.
Отже, робимо висновок, що реєстрація кольору як торговельної марки можлива для дуже вузького кола чітко конкретизованих товарів або послуг.
Ми переконані, що використання кольору як торговельної марки повинно мати виключний (винятковий) характер, адже у своїй більшості людське око відрізняє не так багато кольорів та їх відтінків. Реєстрація кольорів як торговельних марок може призвести до необґрунтованого звуження їх використання на ринку. Проте за певних умов саме колір може стати тією характерною ознакою Ваших послуг/товарів, що відрізняє їх серед інших.
Якщо у Вас виникають питання з приводу реєстрації торговельних марок, наша команда буде рада допомогти з цим питанням, надавати якісну консультацію та послуги - КОНТАКТИ