moc.wal-okneradnob%40eciffo+38 (073) 895 44 39+38 (099) 605 61 23

Гіг-контракт, що це та які його особливості?

Із введенням в дію у 2021 році так званого Закону “Про Дія Сіті” (в оригіналі – “Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні”) (далі – Закон) у національне законодавство було введено ряд нових понять, серед яких – гіг-контракт. Отож, пропонуємо сьогодні розглянути характерні особливості гіг-контракту, його відмінність від інших договорів (трудових, договорів цивільно-правового характеру).

Закон надає наступне визначення: гіг-контракт – цивільно-правовий договір, за яким гіг-спеціаліст зобов’язується виконувати роботи та/або надавати послуги відповідно до завдань резидента Дія Сіті як замовника, а резидент Дія Сіті зобов’язується оплачувати виконані роботи та/або надані послуги і забезпечувати гіг-спеціалісту належні умови для виконання робіт та/або надання послуг, а також соціальні гарантії.

Отже, гіг-контракт є різновидом цивільно-правових договорів, а значить – не є трудовим договором та на нього не поширюється дія норм законодавства про працю. У випадку, коли певні правовідносини за гіг-контрактом не врегульовані положеннями Закону – до них варто застосовувати положення цивільного законодавства.

Сторонами гіг-контракту виступають гіг-спеціаліст та резидент Дія Сіті. Відповідно, якщо відсутня одна зі сторін договору, його не можна вважати гіг-контрактом.

Гіг-спеціалістом є фізична особа, яка за гіг-контрактом є підрядником та/або виконавцем. Тобто не може бути гіг-спеціалістом, наприклад, юридична особа. Так само не може виступати гіг-спеціалістом фізична особа-підприємець (ФОП), з огляду на наступне:

Відповідно до статті 4 Закону для провадження господарської діяльності резидент Дія Сіті має право залучати працівників на підставі трудових договорів (контрактів), гіг-спеціалістів - на підставі гіг-контрактів відповідно до Закону, а також підрядників та виконавців, у тому числі фізичних осіб - підприємців, - на підставі інших цивільно-правових чи господарсько-правових договорів у порядку, визначеному законодавством. Крім цього відповідно до статті 17 Закону укладення та виконання гіг-контракту не є здійсненням підприємницької чи іншої господарської діяльності гіг-спеціаліста.

Іншою стороною договору є резидент Дія Сіті – юридична особа (ТОВ тощо), яка набула статусу резидента Дія Сіті та відомості про яку містяться у відповідному реєстрі. Отже, не будь-яка особа, яка здійснює свою діяльність у сфері ІТ, може укладати гіг-контракти.

У якій формі укладається договір?

Законом передбачено обов’язок сторін укладати гіг-контракт у письмовій (електронній) формі. Він може бути підписаний сторонами шляхом проставлення власноручних підписів на паперових примірниках або шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів.

Варто також нап’ятати про пряму вказівку у гіг-контракті на те, що договір є саме гіг-контрактом, а не іншим видом цивільно-правового договору. За відсутності прямої вказівки у договорі, він буде вважатись договором про надання послуг і на нього не будуть поширюватись положення Закону.

Чим гіг-контракт відрізняється від договору з ФОП?

На відміну від цивільно-правового договору про надання послуг, який не може містити гарантій відпочинку, положень про відпустки тощо, гіг-контракт надає такі гарантії гіг-спеціалістам та, по суті, поєднує у собі ознаки трудового та цивільно-правового договору.

Пропонуємо більш детально розглянути умови гіг-контракту та порівняти його з іншими договорами.

Гіг-контракт припиняється за однієї з таких підстав:

  1. угода сторін. За згодою сторін можуть припинятися як цивільно-правові, так і трудові договори;
  2. закінчення строку дії гіг-контракту;
  3. одностороння відмова резидента Дія Сіті від гіг-контракту. Так, припинення трудового договору з ініціативи роботодавця можливе виключно у випадках, передбачених законом (порушення з боку працівника тощо). Одностороння відмова від цивільно-правового договору за загальним правилом не допускається;
  4. одностороння відмова гіг-спеціаліста від гіг-контракту. Як відомо, звільнення працівника з власної ініціативи допускається, на відміну від односторонньої відмови від цивільно-правового договору (якщо, сторони, звісно, не передбачили такого права);
  5. втрата статусу резидента Дія Сіті;
  6. підстави, передбачені гіг-контрактом. Тобто сторони крім прямо передбачених законом, можуть на власний розсуд передбачити інші.

Розмір винагороди за гіг-контрактом може встановлюватися за період або розраховуватися залежно від обсягу виконаних робіт (наданих послуг) чи кількості часу, витраченого на їх виконання (надання). Крім цього гіг-контракт може передбачати збільшення розміру винагороди за гіг-контрактом, за умови досягнення певних показників якості та інших характеристик виконаних робіт (наданих послуг), їх дострокового виконання (надання) тощо.

Отже, закон надає широкі повноваження для визначення розміру винагороди та сторони можуть обрати найбільш оптимальний варіант.

Резидент Дія Сіті не може встановлювати відповідальність гіг-спеціаліста у вигляді відрахувань чи зменшення розміру винагороди, визначеної гіг-контрактом, крім компенсації та випадків покладення на гіг-спеціаліста відповідальності за шкоду, завдану майну резидента Дія Сіті з вини гіг-спеціаліста. У разі покладення на гіг-спеціаліста відповідальності за шкоду сума щомісячних відрахувань не може перевищувати 20 відсотків місячної винагороди гіг-спеціаліста.

Що стосується часу надання послуг (виконання робіт), то сторони гіг-контракту можуть погодити кількість годин на день та/або на тиждень для виконання гіг-спеціалістом робіт (надання послуг), загальна кількість яких не може перевищувати 8 та 40 годин відповідно. За відсутності домовленості сторін щодо визначеної кількості годин вважається, що гіг-спеціаліст виконує роботи (надає послуги) протягом 40 годин на тиждень.

Сторони гіг-контракту можуть погодити умову щодо ненормованого часу для виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом за однієї з таких умов:

  1. точний час для виконання гіг-спеціалістом робіт (надання послуг) визначити неможливо;
  2. гіг-контракт надає гіг-спеціалісту право самостійно планувати свій час для виконання робіт (надання послуг);
  3. виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактом вимагає підвищеного рівня ініціативності гіг-спеціаліста, що передбачає періодичне виконання робіт (надання послуг) надурочно без окремих вказівок резидента Дія Сіті про це.

Отже, для гіг-спеціалісти законом надано ряд гарантій, що забезпечують захист його прав.

Гіг-спеціаліст має право на щорічну оплачувану перерву у виконанні робіт (наданні послуг) тривалістю 17 робочих днів, якщо гіг-контрактом не визначено більшу тривалість такої перерви. Проте така відпустка надається у випадку надання гіг-спеціалістом послуг безперервно та не менше, ніж протягом 6 місяців.

Таким чином, гіг-контракт є оптимальним варіантом для співпраці в ІТ сфері, що поєднує у собі характеристики цивільно-правових та трудових договорів, що дозволяє ефективно врегулювати відносини з гіг-спеціалістом.

Якщо у вас виникають питання з приводу умов гіг-контракту, або є потреба для розробки його проєкту, ви можете звернутись за допомогою до нашої команди, ми зробимо все можливе, щоб його умови відповідали вашим інтересам - КОНТАКТИ