Оподаткування резидента Дія Сіті: які особливості?
З метою стимулювання розвитку цифрової економіки, для підприємств, що здійснюють діяльність у сфері ІТ технологій, державою було запроваджено спеціальний режим – резидентство Дія Сіті, що передбачає ряд можливостей, серед яких – особливий режим оподаткування.
У зв’язку з цим до Податкового кодексу було введено нове поняття – резидент Дія Сіті – платник податку, що сплачує податок на прибуток підприємств на особливих умовах (резидент Дія Сіті – платник податку на особливих умовах), – резидент Дія Сіті, який у порядку, передбаченому ПКУ, обрав або перейшов на відповідний режим оподаткування. Резиденти Дія Сіті, які не обрали (не перейшли) на відповідний режим оподаткування, сплачують податок на прибуток підприємств на загальних підставах і вважаються резидентами Дія Сіті, що не є платниками податку на особливих умовах.
Отже, у законодавством передбачено два варіанти сплати податку на прибуток для резидентів Дія Сіті (нагадаємо, що резидентом Дія Сіті може бути виключно юридична особа):
- на загальних підставах;
- на особливих умовах.
Платники податку на прибуток підприємств на загальних підставах сплачують податок у розмірі 18% від прибутку (дохід - витрати). Особливості оподаткування податком на прибуток для резидентів Дія Сіті полягає у коригуванні фінансового результату тими платниками, дохід яких за останній річний звітний період перевищує 40 мільйонів гривень, або тими платниками, які не заявили про непроведення коригування фінансового результату в податковій декларації з податку на прибуток підприємств.
Резиденти Дія Сіті зобов’язані збільшувати фінансовий результат податкового періоду на суму вартості майна, робіт та послуг (за виключенням роялті), що були придбані у платників єдиного податку в розмірі, що перевищує 20 відсотків суми витрат від будь-якої діяльності, визначених за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) за попередній річний звітний період. При цьому до витрат від будь-якої діяльності, визначених за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), включаються витрати, пов’язані з операційною, фінансовою та інвестиційною діяльністю.
Крім цього резидент Дія Сіті не може бути платником єдиного податку, та у разі набуття платником податку статусу резидента Дія Сіті він зобов’язаний перейти на сплату податку на прибуток підприємств з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому платник податку набув статус резидента Дія Сіті. Крім цього реєстрацію платником єдиного податку може бути анульовано шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу в разі набуття платником податку статусу резидента Дія Сіті – в останній день календарного кварталу, у якому платник податку набув статус резидента Дія Сіті.
У випадку, якщо резидент Дія Сіті бажає стати платником податку на прибуток на особливих умовах, він повинен подати до Державної податкової Служби відповідну заяву. Форма заяви затверджена Мінфіном.
Подавати заяву можна водночас із заявою про набуття статусу резидента Дія Сіті, тоді особа набуває статус платника податку на прибуток на особливих умовах з першого числа, наступного за кварталом, у якому така особа набула статус резидента Дія Сіті, або після реєстрації. В такому випадку заяву слід подавати не пізніше, ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Статус платника на прибуток на особливих умовах набувається у такому випадку з першого числа календарного місяця, що слідує за кварталом, у якому було подано відповідну заяву.
Резидент Дія Сіті, що є платником на прибуток на особливих умовах сплачує так званий “податок на виведений капітал” (хоча ПКУ на апелює таким поняттям, а визначає це як податок на прибуток) у розмірі 9%.
Пільгове оподаткування також стосується спеціалістів, що працюють на резидента Дія Сіті:
- У випадку, якщо особа працює за трудовим договором, резидент Дія Сіті як податковий агент сплачує податок на доходи фізичних осіб у розмірі 5%, єдиний соціальний внесок у розмірі 22% від мінімальної зарплати, військовий збір у розмірі 1,5%. Проте такий пільговий режим встановлено для осіб, сукупний дохід яких від такої діяльності не перевищує 240 тисяч євро Якщо фахівець отримує понад 240 тис. євро на рік, то весь дохід вище цього ліміту оподатковуватиметься 18% ПДФО. Тобто, якщо, до прикладу, спеціаліст отримав за рік 250 тисяч євро, з 240 тисяч сплачується ПДФО 5%, а з 10 тисяч (250 тисяч - 240 тисяч) – ПДФО 18%.
- У випадку, коли особа працює за гіг-контрактом (про який вже говорили раніше), резидент Дія Сіті як податковий агент сплачує за такого спеціаліста аналогічно ПДФО – 5%, єдиний соціальний внесок – 22% від мінімальної зарплати, військовий збір – 1,5%. Якщо фахівець отримує понад 240 тис. євро на рік, то весь дохід вище цього ліміту оподатковуватиметься 18% ПДФО.
Якщо ж резидент Дія Сіті співпрацює з ФОП (а з огляду на особливості спрощеної системи оподаткування це може бути ФОП 3 групи), то такий ФОП сплачує податки сам за себе на загальних підставах.
Якщо вам потрібна юридична допомога з питань резидентства в режимі Дія.Сіті, звертайтесь - Контакти.