ЮРИДИЧНИЙ ОФІСІГОРЯ БОНДАРЕНКО


moc.wal-okneradnob%40eciffo+38 (073) 895 44 39+38 (099) 605 61 23

Публічний договір: що це, кому та навіщо потрібен?

Багато бізнесу здійснює свою діяльність та пропонує товари/послуги необмеженому колу людей. Це стосується, зокрема, інтернет-магазинів, інформаційного бізнесу і так далі. Здійснюючи таку діяльність складно, та у більшості випадків, не доречно укладати договір з кожним клієнтом.

Що робити у такому випадку та як врегулювати відносини з клієнтами?

Відповідь проста – розробити публічний договір. Публічний договір – договір, у якому одна сторона – підприємець бере на себе обов’язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться.

Отже, ознаками публічного договору є:

  1. Сторони. Однією зі сторін завжди є підприємець – це може бути ФОП або юридична особа, ключове – вона повинна здійснювати підприємницьку діяльність і предмет договору повинен стосуватись цієї діяльності;
  2. Обов’язковість укладення договору для продавця/виконавця/підрядника. Підприємець не має права відмовитися від укладення публічного договору за наявності у нього можливостей надання споживачеві відповідних товарів (робіт, послуг). Тобто, якщо, до прикладу, ваш магазин має у наявності певний товар, за законодавством ви не маєте права відмовити особі у його продажі з огляду на особисте ставлення до цієї особи тощо. Звичайно, що примусити до укладення договору в судовому чи іншому порядку в такому випадку не можна, проте цивільне законодавство передбачає право споживача вимагати відшкодування збитків, завданих такою відмовою. Питання щодо можливості довести факт завдання збитків залишається відкритим.
  3. Умови договору є однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надано певні пільги (це, зокрема, випадки надання знижок під час проїзду у громадському транспорті і так далі). Проте якщо говорити про публічний договір для магазину/інформаційного бізнесу, законодавчо встановлених пільг наразі немає.

Варто звернути увагу на той факт, що публічний договір складає саме продавець/виконавець/підрядник, тому у випадку, коли ви бажаєте отримувати послуги від бізнесу і мати єдиний незмінний договір, правильним варіантом буде договір приєднання. На відміну від публічного договору ви можете відмовитись його укладати без негативних наслідків для себе.

Які умови повинен містити публічний договір?

Обов’язковою умовою будь-якого договору, без якої він не буде вважатись укладеним є предмет договору, тобто те, заради чого сторони вступають у правовідносини (певне благо, на кшталт товарів чи послуг). Оскільки детально описати товари, які продає продає ваш магазин складно та у більшості випадків не потрібно, можна обмежитись формулюванням “товари, розміщені на сайті продавця” тощо.

Якщо виходити з положень законодавства – погодження сторонами предмету є достатнім для укладення договору, проте на практиці договір повинен містити детальний опис порядку взаємодії сторін, адже договір укладається для полегшення життя та уникнення судових спорів наскільки це можливо, а не навпаки.

Отже, залежно від сфери вашої діяльності варто детально описати:

  1. Строки передачі товару, чи його виготовлення, строки надання послуг тощо;
  2. Права та обов’язки сторін (наприклад, право виконавця залучати до надання послуг підрядників чи найманих працівників);
  3. Способи та порядок оплати. Тут варто деталізувати строки, в які покупець/замовник зобов’язаний сплатити товар чи послуги, у який спосіб (передоплата чи післяплата, готівка чи перерахунок коштів на банківський рахунок);
  4. Способи та строки доставки товару (у який строк продавець зобов’язаний передати товар для перевезення, хто здійснює оплату, якими службами користуються сторони і так далі);
  5. Спосіб приймання-передачі наданих послуг чи робіт та чим підтверджується факт належного виконання договору. Звичайним та найбільш безпечним є підписання акту приймання-передачі наданих послуг чи виконаних робіт, проте з огляду на можливий обсяг клієнтів. фактом, підтверджуючим належне виконання договору може бути оплата;
  6. Відповідальність сторін за порушення договору та випадки звільнення від такої відповідальності (перелік форс-мажорних обставин, порядок повідомлення про них і так далі);
  7. Порядок врегулювання спорів. Сторони можуть домовитись проводити досудове врегулювання спорів через перемовини чи надсилання претензій/відповідей на них;
  8. Порядок розірвання та відмови від договору. Тут слід мати на увазі, що умови договору, за якими продавець/виконавець/підрядник має право відмовитись від договору, а покупець/замовник – ні, є дискримінаційними та відповідно до законодавства про захист прав споживачів не можуть міститись у договорі.

Чому не слід нехтувати публічним договором та звертатись до юриста?

У випадку виникнення спорів довести факт укладення договору на певних умов є надзвичайно складним, особливо у випадку, коли сторони здійснювали спілкування у соціальних мережах чи месенджерах. На жаль, судова практика ще не дійшла до того, щоб безпроблемно визнавати скріншоти чи інші докази як належні. Маючи на власному сайті чи у магазині публічний договір ви матимете змогу довести правомірність власних дій та отримати справедливе рішення.

Проте використання шаблонів з інтернету не є виходом у даній ситуації, адже вони не враховують специфіки вашої діяльності та не відображають реальних процесів взаємодії між сторонами.

Саме тому слід звернутись до юриста, який розробить детальний та якісний договір, що убезпечить вас від необґрунтованих претензій.

Звертайтесь до компанії "Юридичний офіс Ігоря Бондаренко" і ми допоможемо вам розробити якісний публічний договір, який захистить ваші інтереси. 

https://bondarenko-law.com/kontakti