Е-резидентство та податок у 5% для іноземців в Україні.
На технологічній конференції “ІТ арена” міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров зазначив, що Мінцифри запустило електронне резидентство для громадян Словенії, Індії, Пакистану й Таїланду.
Для отримання статусу е-резидента необхідно подати заяву на порталі uResidency. Після чого отримати у консульстві України КЕП та зареєструватись в якості фізичної особи-підприємця.
В подальшому список країн, громадяни яких зможуть отримати статус е-резидента може бути розширено, проте з деякими винятками.
Не зможуть отримати статус е-резидента:
▪ громадяни України;
▪ іноземці, які мають право на постійне проживання в Україні чи є податковими резидентами України;
▪ особи без громадянства;
▪ громадяни/резиденти країни, визнаної державою-агресором та/або державою-окупантом (рф, білорусь);
▪ громадяни/резиденти країн, визначених Європейською комісією як країни із слабкими режимами запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення; Це, зокрема: Афганістан, Барбадос, Буркіна-Фасо, Гаїті, Йорданія, Ямайка, Камбоджа, Кайманові острови, Малі, Марокко, М'янма, Нікарагуа, Пакистан, Панама, Південний Судан, Сенегал, Сирія, Тринідад і Тобаго, Уганда, Вануату, Філіппіни, Ємен, Зімбабве.
▪ громадяни/резиденти країн, внесених в «чорний» та «сірий» списки FATF;
«Чорний список» FATF – це простою мовою перелік країн, які фінансують тероризм. Серед них Іран та КНДР.
«Сірий список» FATF – це перелік країн, які мають стратегічні недоліки у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення. Серед них: Албанія, Барбадос, Буркіна-Фасо, Гаїті, Гібралтар, Демократична Республіка Конго, Ємен, Йорданія, Ямайка, Камбоджа, Кайманові острови, Малі, Марокко, Мозамбік, Об'єднані Арабські Емірати, Панама, Південний Судан, Сенегал, Сирія, Танзанія, Туреччина, Уганда, Філіппіни.
Отож, більш детально розберемо процес (етапи) реєстрації ФОП:
- Отримання статусу е-резидента. Отримання статусу е-резидента здійснюється онлайн через спеціальну інформаційну систему «Ерезидент» та не потребує фізичної присутності іноземця в Україні. Іноземця ідентифікують (проводиться перевірка відповідними державними органами). Паралельно іноземець отримує доступ до кваліфікованих електронних довірчих послуг, тобто отримує кваліфікований електронний підпис («КЕП»). Документом, що посвідчує особу електронного резидента, є паспорт для виїзду за кордон.
- Отримання статусу фізичної особи-підприємця та автоматично – платника єдиного податку на третій групі спрощеної системи оподаткування. Для цього необхідно подати заяву в електронній формі з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг та підписати її з використанням КЕП. Податковою адресою платника податків – е-резидента визнається електронна адреса, зазначена такою особою у заяві про набуття статусу е-резидента. Листування між е-резидентами та контролюючими органами здійснюється виключно засобами електронного зв’язку з використанням КЕП.
- Відкриття рахунку в банку. Е-резидент може відкрити поточний рахунок виключно через інформаційну систему «Е-резидент» після реєстрації. Там буде міститися перелік банків, які доступні для відкриття поточного рахунку е-резидента. У подальшому цей банк виступає для ФОП податковим агентом (сплачує податок, подає звітність).
Умови перебування на спрощеній системі є:
ФОП здійснює господарську діяльність з надання послуг, виробництва та/або продажу товарів виключно на користь нерезидентів України, за умови що протягом календарного року вони відповідають сукупності таких критеріїв:
- не використовує працю найманих осіб - громадян або резидентів України;
- не отримує доходи з джерелом походження з України, крім пасивних доходів;
- обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Станом на жовтень 2024 року ліміт становить 8 285 700 гривень, на 2025 рік ліміт становитиме 9 336 000 гривень
Ставка податку для електронних резидентів складає 5% від доходу.
При цьому на е-резидентів не поширюються:
- обмеження щодо здійснення певних видів діяльності (наприклад, таких як діяльність з організації і проведення азартних ігор, лотерей, обмін іноземної валюти, експорт підакцизних товарів, діяльність з управління підприємствами);
- обмеження щодо площі наданих в оренду земельних ділянок чи (нежитлових приміщень;
- обмеження щодо грошової форми розрахунків.
Тобто, е-резиденти можуть отримувати не лише готівку/безготівкові перекази коштів, а й криптовалюту, можуть здійснювати зарахування зустрічних вимог чи бартер тощо.
Якщо ви бажає отримати статус е-резидента та сплачувати податки на пільгових умовах, наша команда з радістю допоможе вам у реалізації цієї мети.
Записатись на консультацію