Master Service Agreement або генеральна угода про надання послуг у IT-секторі
Для сектору IT характерним є залучення окремих IT-спеціалістів або ж цілих IT-команд на довготривалій основі з метою виконання об’ємних видів розробки. Тобто, клієнт може залучати спеціалістів для:
- довгострокової співпраці щодо розробки «крупного» продукту;
- постійній співпраці в обслуговуванні вже готового продукту;
- наданні комплексних послуг, розпочинаючи від розробки дизайну та консалтингу – закінчуючи написання програмного коду.
В даному аспекті як для замовника, так і для спеціаліста (команди спеціалістів) доцільним не є укладення десятків різних договорів, на різних умовах, в результаті укладення яких сторони будуть плутати положення одних договорів з іншими.
Таким чином, з метою створення єдиних, унфікованих умов співпраці між сторонами та мінімізації бюрократії, Master Service Agreement або ж MSA є дієвим варіантом узаконення співпраці між контрагентами.
Які положення необхідно закріпити у MSA?
Перелік послуг, які надаються командою спеціалістів
Якщо команда спеціалістів діє на умовах «аутсорсу», тобто виступає окремим, самостійним підрозділом замовника, то перелік послуг, які надає команда є обширним. Таким чином, в MSA раціонально передбачати повний та деталізований перелік послуг, що зможе надавати команда спеціалістів.
Ціна надання послуг
Для можливості виставлення інвойсу в результаті надання послуг, сторони мають дійти згоди про порядок обчислення вартості надання послуг. Це може бути:
- фіксована ціна за кожну окремо надану послугу;
- погодинне фіксування часу/вартості надання послуг щодо кожної окремої послуги;
- фіксована ціна за весь проект в цілому.
Шляхи комунікації
В MSA раціональним є передбачення того, як сторони можуть комунікувати між собою, у яких каналах зв’язку передається інформація та хто є відповідальною особою від кожної зі сторін під час комунікації. Наприклад, доцільним є визначення того, чи кожен учасник команди спеціалістів може комунікувати з замовником або ж відповідальною особою може бути, наприклад, керівник команди?
Умови про неконкуренцію та конфіденційність
Важливим аспектом під час співпраці між сторонами в IT-секторі на умовах аутсорсу є вирішення питання щодо забезпечення збереження конфіденційної інформації. Так, сторони можуть розробити окремо положення в MSA стосовно порядку передачі та розповсюдження конфіденційної інформації, а вже деталізувати ці положення в окремому Договорі про конфіденційність (NDA).
Разом з тим, необхідним є передбачення у MSA умов про заборону «переманювання» IT-спеціалістів, тобто, умови про неконкуренцію.
Таким чином, укладення MSA є важливим та дієвим документом для легалізації співпраці між сторонами в IT-секторі, що співпрацюють або над «об’ємними» ІТ-проектами, або працюють на умовах аутсорсингу.
Якщо вам потрібна допомога з розброкою ІТ-контрактів, звертайтесь, ми допоможемо - КОНТАКТИ