ЮРИДИЧНИЙ ОФІСІГОРЯ БОНДАРЕНКО



moc.wal-okneradnob%40eciffo

Як побудувати надійну юридичну основу для стартапу в ІТ?

Часто стартапи через брак фінансування чи небажання витрачати кошти на юридичні послуги ігнорують необхідність забезпечити стабільну та безпечну основну для бізнесу.

Сьогодні поговоримо про ті сфери діяльності стартапів, які потребують особливої уваги саме з юридичної точки зору залежно від того, який бізнес ви започатковуєте – чи це аутсорс робота, чи створення продуктів, чи це робота у форматі ФОП, чи повноцінної компанії (ТОВ).

Незалежно від того, чи починаєте ви свою справу як ФОП, чи створюєте ТОВ, першим та найважливішим кроком буде обрання системи оподаткування та КВЕДів (видів діяльності, за якими ви будете отримувати доходи). Враховуючи, що сфера ІТ тісно пов’язана з взаємодією на зовнішньому ринку або великими компаніями, які перебувають на загальній системі оподаткування – оптимальним варіантом як з точки зору оподаткування так і з точки зору можливостей буде обрання 3 групи єдиного податку.

Для ФОП встановлено наступні податки: ЄП 5% від доходу, або 3% + ПДВ; військовий збір – 1% від доходу, ЄСВ у розмірі 1760 гривень на місяць.

Для ТОВ на спрощеній системі оподаткування: ЄП 5% від доходу, або 3% + ПДВ; військовий збір – 1% від доходу. Додатково варто враховувати, що ТОВ повинно мати директора, яким часто буває один із засновників. Директору обов’язково потрібно виплачувати заробітну плату у розмірі від мінімальної (8000 гривень). Із заробітної плати ТОВ сплачує 18% ПДФО, 5% військового збору. Додатково ТОВ повинно сплатити за директора ЄСВ у розмірі 22%. Крім цього при виведенні коштів з ТОВ у вигляді дивідендів потрібно буде сплатити ПДФО у розмірі 9% та військовий збір у розмірі 5%.

Варто також пам’ятати, що юридичні особи мають змогу отримати статус резидента Дія Сіті та пов’язані з ним податкові пільги.

Перед обранням КВЕДів слід детально проаналізувати сфери діяльності, у яких ви плануєте розвиватись. Якщо виникають сумніви щодо того, чи додавати КВЕД, чи, можливо зробити це пізніше – варто додати. “Не активні” КВЕДи не стануть підставою для відповідальності, проте заощадять кошти та дадуть більше можливостей для ведення бізнесу.

Чому важливо правильно обирати КВЕДи та отримувати оплати тільки по тим КВЕДам, які внесені ЄДР? У випадку перевірки з боку податкової існує ризик донарахування податку на ті доходи, які отримані від некваліфікованої діяльності.

Другий аспект, який повинен бути якісно врегульований – договірні відносини незалежно від того, з ким та з якого питання ви укладаєте договір. Це стосується і договорів з підрядниками/виконавцями (договорів про надання послуг/виконання робіт, про нерозголошення, неконкуренцію і так далі), і трудових договорів чи гіг-контрактів. В договорах із підрядниками/виконавцями слід детально прописати:

  1. предмет (саме по предмету договору буде визначатись ваша діяльність і відповідність доходу КВЕДам),
  2. права та обов’язки сторін,
  3. способи комунікації (можливо конкретні години, в які сторони повинні бути на зв’язку, конкретні дні тижня тощо. Головне – щоб такі формулювання не виглядало як приховані трудові відносини);
  4. вимоги до послуг чи продукту,
  5. порядок приймання та передачі продукту, чи фіксації належності наданих послуг (особливо це актуально, коли співпраця відбувається з резидентами України);
  6. порядок та строки оплати;
  7. відповідальність сторін та підстави для розірвання договору.

Питання інтелектуальної власності особливо актуальне для продуктових компаній, проте для спеціалістів, що працюють на аутсорсі це теж дуже важливо в аспекті використання робіт у портфоліо, наприклад. Виходячи з чинного законодавства – це майнове право, яке зазвичай відчужується замовнику ПЗ чи інших матеріалів.

Для продуктових компаній важливо розуміти: ви отримуєте тільки ті права на ПЗ, які прямо прописані у договорі, тому даному розділу слід приділити особливу увагу. Проте розібратись у такій темі, як інтелектуальна власність це не просте завдання, а тому – щоб зекономити свій час, варто звернутись до кваліфікованого юриста.

Розробка договорів може виглядати складним та безкінечним процесом, проте у більшості випадків достатньо розробити якісний та надійний шаблон договору, і змінювати окремі його пункти під конкретного клієнта чи підрядника.

Останній аспект, на яких хотіли би звернути увагу – це управління ТОВ, коли засновників більше, ніж один. У такому випадку важливо укладати корпоративний договір, де прописувати умови управління компанією та будь-які домовленості, які існують між засновниками. Якщо ви у подальшому плануєте залучати стороннє фінансування, корпоративний договір разом зі статутом створить основу для укладення договорів конвертованої позики.

Отже, для того, аби убезпечити себе та свій бізнес від неприємних “несподіванок” у вигляді донарахувань податків, штрафів від податкової, проблем з контрагентами та інтелектуальною власністю, слід приділити багато уваги розробці договорів та установчих документів компанії. Така інвестиція дозволить вам отримати стабільні та прозорі умови роботи з контрагентами та спростить вирішення можливих спорів.

Якщо Вам необхідна юридична консультація - звертайтесь.